lodhja e syve

In Keshilla, Shendeti

5 Keshilla se si te mbroni syte para kompjuterit

mbroni syte para kompjuterit

Syte dhe kompjuteri nuk jane miq te mire me njeri-tjetrin. Nese rrini vazhdimisht para tij dhe per nje kohe te gjate, jeni me te prirur per tu prekur nga sindroma CVS (Computer Visions Syndrome) qe con ne lodhje, djegie, skuqje te syve dhe dhimbje koke.Sipas Dr. Marc Grossman ne SHBA, syte tane nuk jane te pershtashem per te ndenjur para nje objekti te palevizshem si kompjuteri.

Nese keni nje pune ne zyre dhe domosdoshmerisht duhet te qendroni para tij, atehere ndiqni disa nga keto keshilla te thjeshta per te ruajtur shendetin e syve tuaj:

  • Madhesiazoom

Sigurohuni qe monitori juaj te kete nje rezolucion normal e jo te vogel, per te mos sforcuar syte. Mund edhe te zmadhoni dokumentat apo fotot. Gjithashtu kushtojini rendesi ndricimit dhe kontrastit te monitorit qe te mos jene shume te forte per syte.

 

  • Beni pushimore muri

Eshte e keshillueshme qe cdo 30 minuta te beni pushim te shkurter 5 minuta ose nese punoni nje ore para kompjuterit, veshtroni diku tjeter per 10 minuta. Zgjedhja me e mire eshte te beni pauza te shkurtra dhe te shpeshta.

 

  • Shikoni diku tjeterte shikosh nga dritarja

Dr.Larry K. Wan ju rekomandon nje ushtrim te shkurter e te thjeshte per te mos u fokusuar vetem ne monitorin e palevizshem te kompjuterit. Provojeni: Shikoni diku larg nje objekt per 10-15 sekonda, pastaj “ngulini” syte nje objekti afer jush. Me pas shikoni prape objektin larg jush e perseriteni kete veprim 10 here.  Mund tju duket si loje femijesh, por ne te vertete i mbron syte tuaj nga demtimi.

 

  • Mbuloni sytembulon syte

Kjo eshte nje teknike Yoga per te relaksuar syte dhe sistemin nervor. Mbuljini me pellembe por pa ushtruar force mbi to. Merrni fryme thelle dhe relaksohuni per 30 sekonda. Edhe vete do ta ndjeni ndryshimin.

 

 

  • Hapi-mbyllilodhja e syve

A e dini qe kur jeni duke punuar para kompjuterit  ju i mbyllni syte 5-here me pak se sa normalisht? Si rezultat keni sy te irrituar, te skuqur e te lodhur. Provoni kete ushtrim te thjeshte:

Cdo 20-minuta hapni dhe mbyllni syte sikur do flini(ngadale)  10-here. Kjo do tju ndihmoje te qetesoni syte tuaj.

 

Mbani mend: Kur qendroni para komjuterit ruani distancen prej 60 cm.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

, , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *