Stil dhe Jetese
 

Shen Valentini. Histori dhe legjenda

 

san valentine Shen Valentini. Histori dhe legjenda

Shen Valentini ose festa e Shen Valentinit eshte simbol i celebrimit te dashurise dhe afeksionit. Shume vende , perfshire dhe Shqiperine, e festojne ne daten 14 Shkurt, por vetem ne disa eshte feste zyrtare, ne te tjerat eshte dite pune.

Origjina e emrit Valentin lidhet me shenjtoret kristiane ku mendohet se 3 e kane pasur emrin Valentinus. Sipas legjendave, Shen Valentini ishte nje prift ne Romen e lashte, i cili u burgos sepse kryente ceremoni martesash per ushtaret, dicka e ndaluar ne ate kohe. Gjithashtu ai ndihmonte edhe kristianet te shpetonin nga persekutimi i Perandorise Romake.

Para se te ekzekutohej, ai beri nje mrekulli, sheroi vajzen e personit qe e burgosi, Julia e cila ishte e verber. Julia arriti te shikonte perseri dhe kjo beri qe te gjithe pjesetaret e familjes perfshire dhe sherbyesit te besonintek Jezusi dhe te pagezoheshin.

Dita e caktuar per ekzekutimin e tij ishte 14 Shkurt dhe ate dite Shen Valentini shkruajti nje leter per Julian te firmosur “nga Valentini yt”, nje shprehje qe perdoret gjeresisht edhe sot ne kartolinat dhe dedikimet e dashurise.

Gjithashtu sipas legjendave, mendohet qe Julia te kete mbjellur mbi varrin e tij nje peme bajameje e cila eshte nje simbol i kesaj feste bashke me pellumbat, zemrat dhe Kupidin.

Pse Kupidi konsiderohet si nje simbol i dashurise?

cupid Shen Valentini. Histori dhe legjenda

Nga mitologjia Romake, Kupid ishte djali i Perendeshes Venus, zot i bukurise dhe dashurise. Kupid me shigjetat e tij magjike, qellonte njerez dhe bente qe ato te binin ne dashuri. Por Kupid ra vete ne dashuri por me nje njeri te vdekshem te quajtur Psyche. Ata u martuan, por Venus ishte xheloze per bukurine e saj dhe donte te hakmerrej. Keshtu i ndaloi Psyche qe te shikonte Kupidin. Por kjo nuk zgjati shume sepse ajo nuk rezistoi dot tentacionit per ta pare. Per kete Venus mori mase ndeshkimi duke i dhene 3 pune te renda ku gjate kryerjes se punes se trete Psyche vdiq.

Por, Kupid e risolli ne jete dhe zotet e tjere i dhuruan asaj pavdekshmerine. Ne kete menyre Kupid sot simbolizon dashurine dhe Psyche simbolizon betejat e shpirtit njerezor.

Ndoshta jo te gjithe e njihni kete histori, por rendesi ka qe dini kuptimin e saj dhe e festoni ne menyren me te mire te mundshme. Ne artikullin pasardhes do ju propozojme disa ide dhuratash per kete feste.

pixel Shen Valentini. Histori dhe legjenda
 Shen Valentini. Histori dhe legjendapinit fg en rect gray 20 Shen Valentini. Histori dhe legjenda

Tags: , , , , ,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Mund të përdorni këto etiketa dhe atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>