njollat e diellit

In Bukuria, Fytyra

Njollat e diellit. Si mund ti eleminojme?

Njollat e diellit jane te zakonshme per pjesen me te madhe te njerezve pas plazhit, por nuk duhet te njollatalarmoheni. Lekura jone eshte e veshur nga nje membrane e cila modifikohet vazhdimisht dhe eshte normale qe pas nxirjes, lekura ka ngjyre me pak uniforme se zakonisht. Keto njolla shfaqen me shume ne fytyre, ne pjesen e mustaqeve ose ne hunde, por edhe ne trup (ne pjesen e shpatullave).

Sipas Dr. Michelangelo La Placa, dermatolog ne Bologna, ju duhet te perdorni nje krem hidratues te mire, me permbajtje te ureas dhe ti beni scrub lekures 2-3 here ne jave. Gjithashtu ka shume kremera kozmetike ose farmaceutike me efekt zbardhues qe kufizojne prodhimin e melanines. Ne saje te perberjes se tyre me acid glikolik dhe acid retinoik, kremi ka aftesi te veproje ne thellesi te lekures. Jane me efektive ne njollat jo shume te dukshme.

Trajtimet kunder njollave kafe

Njollat kafe te lekures ose qukat ne gjuhen popullore, jane nje problem per shume femra. Ato shkaktohen nga 2 faktore:

1. Ekspozimi ne diell
2. Hormone femerore, estrogjeni i cili nxit prodhimin e melanines nga melanocitet dhe con ne nje   hiperpigementim te lekures, kryesisht siper buzeve dhe poshte pjeses se syve.

trajtime kunder njollave te fytyresKremerat me efekt zbardhues japin rezultat vetem kur problemi eshte ne hapat e pare dhe siperfaqesor. Per nje trajtim me te thelle duhet te konsideroni nje “peeling” apo trajtime me laser. Por sic dihet, parandalimi eshte me mire se kurimi, prandaj evitoni ekspozimin ne diell sa me shume te jete e mundur dhe perdorni gjithmone kremera mbrojtes.

Ne shfaqjen e njollave kafe mund te ndikojne edhe:

– fillimi i menopauses qe lidhet me uljen e nivelit te hormoneve femerore

– nese perdor kontraceptive kunder shtazenise

– nese je shtatzene

– disa lloje farmaceutikesh

– parfume me alkol apo produktet per mbrojtje nga mushkonjat

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

, , , ,

One Response to Njollat e diellit. Si mund ti eleminojme?

  1. klea says:

    a nuk ndonje menyre tjeter per ti hequr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *